Ekonomi

Siverek Belediyesi Güneş Enerji Santrali İnşaatına Başladı

Siverek Belediyesi tarafından yenilenebilir enerji üretimi kapsamında Güneş Enerjisi Santrali (GES) üretimine başlandı.

Kentte yürütülen çalışmalarda kamu kaynaklarının yerinde kullanılması amacıyla proje geliştiren Siverek Belediyesi, yenilenebilir enerji üretimi için adım attı.

Bir süre önce ihalesi yapılan ve savunma çevre çiti, çevre aydınlatma ve kamera sistemi tamamlanan projede çelik konstrüksiyon montajı devam ediyor.

16 dönüm üzerine kurulan Güneş Enerji Santrali’nden saatte 1 megavat elektrik elde edilmesi hedefleniyor. 25 milyon liralık projenin yap-işlet-devret modeliyle yapıldığı ve belediye bütçesinden rastgele bir ödeme yapılmayacağına dikkat çekildi.

Basın Yayın ve Kamu Yararı Başkanlığından yapılan açıklamada, elektrik bedelinin en değerli kalemlerden biri olduğu hatırlatılırken, şunlar kaydedildi:

“Belediye Başkanımız Ayşe Çakmak’ın talimatıyla harekete geçen Plan ve Proje Müdürlüğümüz önemli bir projeye daha imza attı. 25 milyonluk yatırım bedelinin ödenmesi için belediyemiz bütçesinden herhangi bir ödeme yapılmayacaktır. Siverek Belediyesi olarak yapımına devam ettiğimiz, kendi enerjimizi üretebileceğimiz ve kamu kaynağının verimli kullanılmasını sağlayabileceğimiz GES projesi kullanılacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu