Haber

İran’da hava kirliliği nedeniyle eğitime verilen ara yeniden uzatıldı

İran’ın Elborz ve Tahran vilayetlerinde hava kirliliğinin yüksek seviyelerde olduğu ve tüm gruplar için sağlıksız hale geldiği gerekçesiyle okullarda eğitime verilen aranın yeniden uzatıldığı açıklandı.

İran resmi ajansı IRNA’nın bildirdiğine göre, Hava Kirliliği Acil Durum Kümesi’nin akşam toplantısında, Elbruz ve Tahran eyaletlerinin Perdis, Demavend ve Firuzkoh dışındaki tüm şehirlerinde üniversiteler dahil tüm okulların Çarşamba ve Perşembe günleri tatil edilmesi kararlaştırıldı.

Haberde derslerin sabah saatlerinde online olarak yapılacağı belirtildi.

Açık alanlarda, tüm kümeler için sağlıksız düzeyde hava kirliliği nedeniyle, SporTahran Belediyesi’nin araç girişinin kısıtlı olduğu bölgelere giriş bileti satmayacağı belirtildi.

Hava Kirliliği Acil Durum Kümesi, vatandaşlardan gerekli olmadıkça seyahat etmemelerini istedi.

Haberde, başkent Tahran’da hava kalitesinin 168 derece olduğu ve bunun da tüm gruplar için sağlıksız koşullar anlamına geldiği vurgulandı.

Tahran ve Elborz vilayetlerinde okulların önce Cumartesi ve Pazar günleri tatil edildiği, devam eden hava kirliliği nedeniyle Pazartesi ve Salı günleri eğitime ara verildiği bildirildi. İran’daki okullar için resmi hafta sonları Perşembe ve Cuma günleri yapılır.

Hava sirkülasyonu ve nüfus yoğunluğu açısından uygun olmayan konumun yanı sıra eski model araçların ve yaygın olarak kullanılan motosikletlerin egzoz gazları da Tahran’da hava kirliliğini artıran unsurlar arasında yer alıyor.

Bu nedenle dünyanın hava kirliliği sıralamasında ilk 3 şehir arasında yer aldığı belirtilen Tahran’da okullar sık ​​sık tatil ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu