Yaşam

Halk TV, SZC ve Daha Fazlası: RTÜK, Seçim Gecesi Yayın Yapan Bazı Kanallar Hakkında Soruşturma Başlattı

RTÜK, resmi Twitter hesabından, 28 Mayıs seçim gecesi ‘Seçim Özel Programı’ yayınlayan bazı televizyon kanallarının ‘halkı aşağılayıcı hakaretler’de bulunduğunu ve kanallar hakkında soruşturma başlattıklarını duyurdu.

Geçtiğimiz Pazar günü gerçekleştirilen 2. Cumhurbaşkanlığı seçimi için hemen hemen tüm kanallar ‘Seçim Özel’ programı yaparak seçim sonuçlarını izleyicilerle paylaştı.

Seçim günü YSK yayın yasaklarına uymak zorunda olan kanallar, seçim sonuçlarını yayınlayabilmek için yayın yasağının devam etmesini beklemek zorunda kalırken, seçim günü yayın unsurlarına da uymak zorunda kaldı. Aynı zaman.

Tüm kanallar YSK yayın yasaklarına uymak zorunda kalırken, RTÜK resmi Twitter hesabından yaptığı duyuruyla “seçim sürecinde yayın ilkelerinin ihlali ve YSK yayın yasaklarına uymayan kanallar” hakkında değerli bir duyuru paylaştı.

RTÜK’ün söz konusu paylaşımı şöyle:

RTÜK’ten yapılan açıklamada, FOX’ta yayınlanan Seçim Özel programının yorumcularından Çiğdem Toker’in “Demokrasi sadece sandıktan ibaret değildir” sözlerine karşı habercilik başlatıldığı belirtildi.

RTÜK’ten yapılan açıklamanın devamında bazı televizyon kanallarının soruşturulduğu yazıldı.

RTÜK, “Sandıklar açılıp sonuç belli olduktan sonra, seyircilerden gelen yoğun şikayetler üzerine hakaret ve saldırılarla milletimizi küçük düşürmeye yönelik konuşmalara yer verildi” ifadesini kullandığı bazı kanallar hakkında soruşturma başlattı.

İncelemede başlatılan kanalların başında Halk TV, Tele 1, KRT TV, TV 5, Flash Haber ve SZC TV geliyor.

RTÜK’ün konuşmaya ilişkin açıklamasına sosyal medyadan çok sayıda tepki geldi:

?

?

?

?

?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu