Haber

Galeria Sitesi’nin enkazının kaldırıldığı alanda, Diyarbakır’daki depremde hayatını kaybedenler için anma töreni düzenlendi.

Galeria Sitesi’nin enkazının kaldırıldığı alanda, Diyarbakır’daki depremde hayatını kaybedenler için anma töreni düzenlendi.

Diyarbakır merkezli KAHRAMANMARAŞ depreminde hayatını kaybeden 414 kişi, Galeria Sitesi’nin enkazının kaldırıldığı alanda düzenlenen etkinlikle anıldı. Çöken Galeria Sitesi’nde 5 yakınını ve 2 arkadaşını kaybeden Ömür Sansar, “Onlarla birlikte hayallerimiz de uçup gitti.” söz konusu.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023’te meydana gelen depremden etkilenen Diyarbakır’da 1’i boş olmak üzere 7 bina yıkıldı. 414 kişi hayatını kaybetti, 912 kişi de yaralandı. 5 bin 442 bina da ağır hasar gördü. Depremin yıl dönümü dolayısıyla Yenişehir ilçesinde 89 kişinin hayatını kaybettiği Galeria Sitesi’nin enkazının kaldırıldığı alanda anma töreni düzenlendi. Depremin yaşandığı saat 04.17’de bölgeye gelenler, yoğun sis altındaki alana karanfil bıraktı ve mum yaktı. Törene, CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, CHP İzmir Milletvekili Yüksel Taşkın, CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı, CHP Burdur Milletvekili İzzet Akbulut, Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Yürütme Kurulu üyeleri (Diyarbakır) katıldı. Tabip Odası Başkanı Elif Turan, DEM Partisi Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi. Lider Adayı Doğan Hatun, bazı sivil toplum kuruluşu ve meslek kuruluşlarının temsilcileri, sitede hayatını kaybedenlerin yakınları ve vatandaşlar katıldı.

Anma töreninde konuşan Sezgin Tanrıkulu, “Deprem bir doğal afettir, önlemek mümkün değildir ama insani maliyetini en aza indirmek sonuçta mümkündür. Türkiye deprem kuşağında olmasına rağmen ihmal, görevi kötüye kullanma, Göz yumarak, çıkarcı siyasi anlayışlarla Türkiye’yi ne yazık ki “Açık mezarlığa çevirdi” dedi.

‘HAYALLERİMİZ UÇUŞTU’

Çöken Galeria Sitesi’nde 5 yakınını ve 2 arkadaşını kaybeden Ömür Sansar, şunları söyledi: “Sevdiklerimizi, dostlarımızı kaybettiğimiz için bugün burada toplandık. Hayallerimiz de onlarla birlikte uçup gitti. Bugün birinci yıl dönümü. Kaybettim teyzem, 4 kuzenim ve 2 arkadaşım burada.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu