Haber

Arıcılık üretimi desteklenmeli

BURSA (İGFA) –Arılar ve arı çalışmaları hakkında çarpıcı bilgileri kamuoyuyla paylaşan Bursa Veteriner Hekimler Odası Başkanı Melike Baysal, üretimde dünya ikincisi olan ülkemizin arıcılık üretimini destekleyebileceğini ve 1 milyar dolara komuta edebileceğini vurguladı.

Bursa Veteriner Hekimler Odası Başkanı Melike Baysal, arılar ve diğer tozlayıcıların polenleri çiçekten çiçeğe taşıyarak meyve, kuruyemiş ve tohumların bol üretiminin yanı sıra daha çeşitli ve optimal kalitede beslenme ve gıda güvenliğini sağladığını belirterek, diye ekledi, “Arılar biyoçeşitliliğin korunmasına ve birçok bitkinin üretilmesine yardımcı olur. Biyolojik çeşitliliğin ana mimarları bal arılarıdır” dedi.

ÜRETİMDE DÜNYA İKİNCİSİYİZ

Arı eserlerinin günümüzde doğrudan gıda, sağlık, kimya ve kozmetik sektöründe kullanıldığını hatırlatan Bursa Veteriner Hekimler Odası Başkanı Melike Baysal, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) 2019 istatistiklerine göre yaklaşık 90 milyon arı bulunduğunu söyledi. tüm dünyada bal arısı kolonileri. Kolonilerin 1’inin ve her 19 kg balın 1 kilogramının ülkemizde üretildiğini kaydeden Bakan, ülkemizin bu alanda Çin’den sonra ikinci sırada yer aldığına dikkat çekti.

9 AY BAL BULABİLECEK TEK ÜLKE BİZİZ

Türkiye’nin bu özelliğinin çok pahalı olduğunu vurgulayan Baysal, “Ülkemiz 9 ay bal alabilen tek ülke. Türkiye gezici arıcılığın yapılabileceği eşsiz bir coğrafyaya sahiptir. Gezici arıcılıkta nektar takibi yapılır. Ülkemizde 6 milyon kovan her yıl ortalama 2 bin kilometre yol katediyor. Çok emek ve özen gerektiren özel bir üretim şeklidir. Gezici arıcılarımız mevsim şartlarına göre narenciye, çiçek, kestane, meşe ve pamuk nektarlarını takip ederek üretim yapmaktadırlar. Bunun için kovanlarını uygun bölgelere taşır. Ülkemizdeki profesyonel arıcıların yaklaşık yüzde 90’ı gezgincidir. Bu durum ülkemizin bu alanda tek olmasını sağlıyor.”

BURSA BİPLEME İÇİN DEĞERLİ BİR MERKEZ

Bursa Veteriner Hekimler Odası Başkanı Melike Baysal, Bursa’nın arıcılık açısından değerli bir merkez olduğunun altını çizerek, Cumhuriyetin ilanından sonra doğu bloku ülkelerinden ülkemize göç eden vatandaşlarımızın arıcılığın oluşmasında etken olduğunun altını çizdi. bu durumu değerlendirerek, il genelinde 2023 prestijine sahip 90 bin kovan olduğunun altını çizdi.

haber-kozakli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu